Mon November 29, 2021   |   دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰  
   
 
 
  راهبرد مشارکت دستگاه  |  ارتباط با مدیران  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
مجید شاکـری
سرپرست شهـرداری همـدان
     مناقصه و مزایده
واگذاري امور خدمات شهري در محدوده هر يك از مناطق 2 گانه شهرداري همدان
پیاده روسازی و جدولگذاری سطح صفر تقاطع غیرهمسطح سردار همدانی
خرید، نصب، اجرا تجهیزات اکتیو شبکه
واگذاری بیمه مازاد هزینه های درمانی پرسنل شهرداری همدان
فروش پنج قطعه زمین مسکونی
بیشتر ...
     پیام ها و اطلاعیه ها
تعرفه عوارض و بهاي خدمات سال 1400 شهرداري همدان
تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 1399 شهرداری همدان
تعرفه عوارض محلي و بهاي خدمات شهرداري همدان مصوب سال 1398 اعلام شد
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 1 _ 21 آذرماه 97
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 2و 3 _ 13 آذرماه 97
بیشتر ...
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠٩/١۶ تعداد بازدیـد : ٣٠١٠   بازگشت
 
 
 گام بلند مدیریت شهری برای بزرگداشت مشاهیر همدان

مدیریت شهری همدان با همراهی شورای اسلامی شهر در طی سال‌های اخیر به برگزاری جشنواره شهروند برگزیده پرداخته که بتواند فرهنگ‌سازی درستی در جهت تجلیل از شهروندان قانون‌مدار شهر و الگوسازی از آنان انجام دهد.

 
 

 

در هر سرزمینی راههای مختلفی برای بزرگداشت مشاهیر آن سرزمین پیشبینی میشود. در کهن شهری مثل همدان نیز مدیریت شهری که فراتر از مسؤولیتهای روزمره گام برداشته و به نهادی فرهنگی نیز تبدیل شده است اقداماتی برای بزرگداشت مفاخر شهر انجام شده که در این مسیر علاوه بر تجلیل از بزرگان همدان به معرفی آنان به جامعه و فرهنگسازی مشی و طریق زندگی این بزرگان در بین شهروندان همت گماشته شود.

 مدیریت شهری همدان با همراهی شورای اسلامی شهر در طی سالهای اخیر به برگزاری جشنواره شهروند برگزیده پرداخته که بتواند فرهنگسازی درستی در جهت تجلیل از شهروندان قانونمدار شهر و الگوسازی از آنان انجام دهد.

اما شهرداری همدان با آیندهنگری قدم را فراتر از معرفی شهروندان نمونه گذاشت و به ادای دین به مفاخر و مشاهیر همت گماشت. در این راستا مدیریت شهری تصمیم به ساخت پارک مشاهیر گرفت که برای کهن شهر پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین یک ضرورت محسوب میشد.

در ادامه رویکرد آیندهنگر و تخصصی مدیریت شهری به فرهنگسازی درست در بین شهروندان و معرفی الگو به آنان برای زیست بهتر در دنیایی که به سرعت روبه تغییر است و از همه زوایا تحت تأثیر حملات ضد فرهنگی قرار دارد تصمیم به برگزاری نخستین سمپوزیوم ملی مجسمه سازی مشاهیر شهر همدان گرفته و از همه هنرمندان کشور برای شرکت در این رویداد ملی دعوت نموده است.

از آنجا که انتشار کتاب یکی از راههای ماندگاری مفاخر و مشاهیر است، باید گفت تاکنون در کنار اقدامات فرهنگی مناسب برای ماندگاری مشاهیر همدان، اقدام هنری با رویکرد تجسمی صورت نگرفته بود که خوشبختانه شهرداری همدان در این زمینه گام بلندی برداشته است.

امروزه انتقال همه مفاهیم با زبان هنر کارایی خود را اثبات کرده و ایجاد اماکنی مثل موزه که با تحریک بصری بینندگان را به غوص در عوالم بزرگان وا میدارد شایسته تقدیر و حمایت است.

ساخت مجسمه مفاخر و مشاهیر شهر همدان از جمله اقدامات اثرگذار مدیریت شهری برای انتقال فرهنگ زنده نگه داشتن نام و یاد مشاهیر و تجلیل و بزرگداشت آنان است که در کنار معرفی مشاهیر شهر به شهروندان آنان را با زندگی اجتماعی و خط فکری مفاخر شهر آشنا میسازد.

مدیریت شهری در نگاه ژرف به زنده نگه داشتن نام مشاهیر گامی بلند در راستای استفاده از زبان هنر برای بزرگداشت مشاهیر کهن شهر همدان برداشته و با اینکه شهرداری وظیفه جذب گردشگر به شهر را ندارد باید اذعان کرد که این اقدام همچون دیگر اقدامات شهرداری زمینهساز جذب چند برابری گردشگر به شهر را فراهم میکند.

از سوی دیگر فراخوان اولین سمپوزیوم مجسمه سازی مشاهیر آن هم در سطح ملی گامی مهم در معرفی همدان به هنرمندان کشور و دیگر اقشار علاقه مند به هنرهای تجسمی است.

در واقع این گام بلند مدیریت شهری همدان از چند جنبه قابل تقدیر است که از جمله آن ایجاد زمینه معرفی همدان به کشور، جذب گردشگر به شهر و ماندگاری گردشگران در همدان و ایجاد اشتغال و نشاط هنری به ویژه در شرایط کرونایی است که بسیاری از کسب و کارها رو به رکود رفته است.

امیدواریم حمایت مسؤولان همدان از این طرح قابل ستایش مدیریت شهری همچون گذشته ادامه یابد تا شاهد رسیدن ثمرات این اقدام بزرگ به شهر همدان و مردم این کهن شهر باشیم.

در این زمینه معاون خدمات شهری شهردار همدان بیان کرد: برنامهریزی احداث بوستان مشاهیر با توجه به کثرت تعداد مفاخر و مشاهیر چهار سال و با دقت زیادی انجام گرفت که در همین زمینه از صاحبنظران و ارگانهای ذی ربط از جمله فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسناد، استانداری و اساتید دانشگاهی طی چندین جلسه تخصصی اعلام نظر صورت گرفت.

وحید علی ضمیر افزود: از بین اسامی مشاهیر شهر همدان بر اساس دوره زمانی قبل از اسلام و بعد از اسلام تا سال1300، بنا بر بیشترین امتیازی که اساتید و صاحبنظران اعلام کردند 23 نفر انتخاب و در نهایت اسامی به تأیید کمیسیون فرهنگی شورای شهر نیز رسید، ولی با توجه به اینکه عمدتا از این افراد تصویر و مستنداتی در دست نبود فرآیند تصویرسازی چهره مشاهیر با نظر اساتید انجام شد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر مرحله اول در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اولین سمپوزیوم مجسمه سازی مشاهیر و مفاخر کهن شهر همدان را برگزار میکند که این سمپوزیوم با هدف ایجاد زمینه مشارکت فعال هنرمندان مجسمه ساز و به منظور تجلیل از مقام مفاخر فرهنگی و هنری این شهر برگزار میشود و هنرمندان میتوانند برای شرکت در این فراخوان با ارائه سوابق حرفهای مرتبط در این سمپوزیوم ثبت نام کنند.

وی اضافه کرد: این سمپوزیوم مختص طراحی و ساخت سردیس و نیم تنه است و با توجه به شرایط اضطراری و بحرانی کشور به دلیل همه گیری کرونا و حفظ سلامت هنرمندان از مخاطرات پیش رو، اجرای آثار در یک فضای جمعی برای گردهمایی هنرمندان مجسمه ساز محقق نشد و هنرمندان در کارگاههای خود به اجرای آثار خود خواهند پرداخت.

علی ضمیر اعلام کرد: بر اساس گاه شمار، اولین سمپوزیوم مجسمهسازی مفاخر همدان از 15 آذر تا 15 دی ماه برگزار میشود و متقاضیان میتوانند با مراجعه به وبگاه http://simasabz.hamedan.ir برای دریافت فایل فرم ثبت نام و ارسال مدارک ثبت نام خود به رایانامه simasabz.hamedan@gmail.com اقدام کنند.

 
     
 
 
 
 
نقشه شهر همدان    
پورتال جامع شهر همدان    
ضوابط شهرسازی و معماری    
تعرفه عوارض و بهای خدمات    
مناقصه ، مزایده و فراخوان    
آگهی ها و اطلاعیه های شهروندی    
بانک ایده های مدیریت شهری    
آمارنـامه شهرداری همدان    
 
 
 
© 2005 - 2021  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٣ کاربران آنلاین :
۱,۳۵۱,۶۸۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای شهر همدان
سازمان فناوری اطلاعات
پورتال جامع شهر همدان
بانک اطلاعات شهری
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان